A házi méhek (Apis mellifera) igen univerzális lények: felelősek növények beporzásáért, mézet adnak az emberiségnek mintegy 6000 éve, feltételezések szerint a háziméh eredetileg Indiából származik.
87 növény világszerte alkalmaz állati beporzást, 28 pedig egyáltalán nem igényel. Hogy csak pár példát említsek: az alma, avokádó, hagymák, és bogyótermésűek jelentős mértékben támaszkodnak a méhek beporzására. Az emberiség túlélné, de a vacsoráink kevésbé érdekesek lennének.
Azt azonban kevesen tudják, hogy a hereméhek többsége haszontalan, csupán a méhkirálynő megtermékenyítéséért felelnek, de nem dolgoznak. Magyarországon többnyire valamikor augusztusban van a hereűzés, amikor a dolgozók kiéheztetik a heréket, és nem is engedik vissza őket a kaptárba, ha kirepültek.
A méhészeknek van egy módszerük arra, hogy a hereméh lárvákat külön lépben neveljék. Leszerződtem egy méhésszel, aki április-június között tudott biztosítani nekem hereméh lárvákat. A lárvák egy része még igen apró volt, úszott a propoliszban, másik részük pedig már báb állapotban, lefedett sejtekben várt a kikelésre.
A lárvák proteintartalma magas, 50 % körüli, mivel minőségi táplálékkal etetik őket, B-vitamint, C-vitamint, Magnéziumot is tartalmaznak.
Nagyon lágyak, és nehéz őket kivenni a kaptárból, ezért a kiolvasztás a legmegfelelőbb módja ennek. A viasz olvadási pontja 62-64 °C, ennél magasabbra nem érdemes menni, mivel a cél nem a főzés.
Rakjuk bele a lépeket a vízbe, óvatosan kevergessük, nyomjuk le, majd keverések mellett a vízből emeljük ki a lárvákat, ha már a viasz megolvadt, és tegyük át egy második vizes lábosba, ott is tisztítsuk. Mindent addig végezzük, amíg a viaszt le tudtuk szedni. (Egy része sajnos rajta marad.)
Hozzávalók:
- 2 db újhagyma
- fél kaliforniai paprika
- 130 g hereméh lárva
- olívaolaj
- 2 tojás
- 2 mokkáskanál vegeta
- 2 mokkáskanál chilli por
- 3 mokkáskanál majoranna
- 1 teáskanál sütőport
- 50 ml liszt
A hagymát, paprikát pároljuk meg a lárvákról lecsöpögtetett olívaolajon. Amikor már elég puha, vegyük le a fedőt, öntsük rá a lárvákat, és addig pirítsuk, amíg el nem párolog a nedvesség belőle. A végén hintsük meg a fűszerekkel.
Egy tányérba öntsük ki, keverjük össze a tojással, majd a liszt és sütőpor keverékét adjuk hozzá fokozatosan, amíg olyan masszát kapunk, ami nem ragad, de jól formázható (ne legyen túl tésztaszerű, gyúrható!)
Egy kerámiabevonatú serpenyőbe púpozott evőkanálnyi mennyiségeket lapogassunk szét, hogy szép szimmetrikus, kb. 1-1,5 cm vastag pogácsákat kapjunk. Addig süssük, amíg meg nem pirul az egyik oldala, majd forgassuk meg.
Tálaljuk petrezselyem zöldjével megszórva! Jó étvágyat! 🙂